Målvaktsträning under Campen
Under Campen kommer vi att erbjuda målvaktsträning för de som vill oavsett ålder.
För att anmäla dig till målvaktsträning kontaktar du
Carl@bissarna.se
Under Campen kommer vi att erbjuda målvaktsträning för de som vill oavsett ålder.
För att anmäla dig till målvaktsträning kontaktar du
Carl@bissarna.se
Nu har vi stängt anmälan till Campen
Vi hade som mål att vara över 70 deltagare och vi kan glatt berätta att vi blev 94st spelare som tillsammans ska kicka igång sommaren den 16 juni.
Mer info kommer!
Den 16 till 19 juni kommer Nyköping BIS tillsammans med LF Sörmland att arrangera en SommarCamp för alla som är födda mellan 2017 till 2012.
Veckan kommer fyllas med mycket mer än bara fotbollsträningar!
På måndagen är Campen en del av matcharrangemanget då NBIS herrlag möter Smedby AIS i årets ENKRONAN match som brukar locka ungefär 1000 besökare.
Innan den matchen tränar vi två gånger, grillar och träffar herrspelarna.
Under tisdagen och onsdagen kommer vi ha roliga och inspirerande träningar.
På torsdagen kommer vi att ha en miniturnering på Rosvalla Stadion där det kommer vara flera roliga aktiviteter mellan matcherna.
Föräldrar är varmt välkomna att vara med på måndagens herrmatch och under avslutningen på torsdagen.
Vi hoppas även få besök av olika gäster under veckan som kan vara tidigare spelare i Nyköpings BIS som idag är proffs utomlands till spelare från olika samarbetsklubbar.
I priset ingår
Tre måltider
Camp T-shirt
Vattenflaska
Boll
Sju träningar
Pris 1 485 kr
Anmälan är nu öppen och stänger söndagen den 18 maj.
18 jun, 16:00 0 kommentarer
Nu har vi genomfört tre intensiva dagar tillsammans och imorgon är det avslutning. Vi hoppas att alla barn och ungdomar haft en bra vecka trots att orken tröt hos många denna eftermiddag. Man märker att värmen tar ut sin rätt men vi hoppas ni orkar med en sista dag!
Imorgon är det avslutning på Rosvalla Stadion och vi kommer spela en liten miniturnering där barnen har delats in i lag.
Camp Nou, Old Trafford och San Siro har flyttat in som arenor i Nyköping och femton kända lag från de bästa ligorna i europa kommer deltaga. Vi kommer ha "besök" från Real Madrid, PSG, Liverpool, Ajax, Dortmund, Inter mfl. Alla lag kommer få spela fyra matcher vardera.
Våra duktiga ledare kommer coacha och döma.
Samlingstiden för alla aktiva är kl.09:00 vid röda huset vid KGC.
Vi välkomnar föräldrar och syskon till Rosvalla Stadion
Det vore trevligt om ni ville vara med och heja på och visa ert stöd.
Miniturneringen startar 09:45 och pågår till ca 12:30.
LF Sörmland kommer vara på plats och ha lite tävlingar för familjerna och vi avslutar dagen med ett litet godisregn omkring kl.13:00.
LF Sörmland bjuder er på kaffe och saft under förmiddagen.
Varmt välkomna till Rosvalla Stadion!
PS. Läktaren på Rosvalla har tak om det mot förmodan skulle komma lite regn.
10 jun, 11:26 0 kommentarer
Hej.
Schemat för Campen
Måndag
14:00 Samling och incheckning vid röda huset på fältet vid konstgräsplanerna
14:30 Träning
16:00 Korvgrillning
17:00 Träning
19:00 Gemensamt ser vi på Enkronanmatchen mellan Nyköpings BIS mot Smedby AIS. Spelarna kommer att presenteras inför matchen för publiken. Vi uppmanar er vårdnadshavare att närvara
Tisdag
09:00 Samling vid röda huset på fältet vid konstgräsplanerna
09:30 Träning
11:00 Lunch
12:30 Träning
14:00 Slut för dagen
Onsdag
09:00 Samling vid röda huset på fältet vid konstgräsplanerna
09:30 Träning
11:00 Lunch
12:30 Träning
Torsdag
09:00 Samling Entrehallen Rosvalla för gemensam promenad till Rosvalla A-plan
09:30 Smålagsturnering. . Vårdnadshavare får gärna närvara denna dag
13:00 Avslutning. OBS ingen lunch denna dag
Grupperna lyder
Grupp 1
P/F 2012-2013
Grupp 2
P/F 2014-15
Grupp 3
P/F 2016-17
Packlista
Fotbollskor
Benskydd
Kläder efter väder
Mediciner
Fokus
Glädje
Alla deltagare får T-shirt, fotboll och vattenflaska
Vid evetuella frågor kontakta
Carl Molund
070 140 01 28
4 jun, 09:24 0 kommentarer
Hej.
I kalendern på camp-sidan finns planeringen för campen.
Klickar vi på någon av dagarna kommer ni se en tydligare planering för vad som gäller just den dagen
Vid frågor kontaktar ni mig på
Carl@bissarna.se