Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Inför DM Herrar slutspel i Mariefred
14 maj, 09:00
Nyköpings BIS åker till IFK Mariefred, numera i Divison 4, på onsdagen för 1/8-final i DM Sörmland. En match som bör vinnas om drömmen om Svenska Cupen ska leva vidare under försommaren.
Huvudtränare Magnus "MK" Karlsson kommer att ta ut starkast möjliga lag med hänsyn till sjukdomar och skavanker. Inte minst med tanke på den mycket viktiga seriematchen på söndag hemma mot Syrianska Eskilstuna.
- Alltid kul och viktigt med matcher i DM. Vi åker till Mariefred för att vinna och vi har i färskt minne cupmatcher mot Hammarby, Häcken och IFK Göteborg där publiken hittade till Rosvalla och gav spelarna minnen för livet. Det upplever vi gärna igen. Redan i augusti.
Avspark Hammarens IP (konstgräs) onsdag 14 maj kl 19:30.
Klart för kvartsfinal i DM efter stor dramatik i Mariefred
14 maj, 22:15

Nyköpings BIS lyckades till sist vinna åttondelsfinalen borta på Hammarens IP efter förlängning mot IFK Mariefred med 4-2 efter underläge med 1-0 i pausvilan och 2-2 efter full tid.
Målskyttar för bortalaget under ordinarie speltid var Hans Koffi Roux (69) och Melker Lönn (84) efter en hörna. Hemmalaget kvitterade sent efter en hörna i matchminut 90. Onödigt.
Förlängning sålunda där Nyköping fick spela box play efter att Azali Amiri blev utvisad med cirka kvarten kvar av ordinarie speltid.
I förlängningen höll sig unge speedkulan Morris Blom framme och kunde göra viktiga 3-2 i matchminut 102. Albin Aljic satte spiken i den berömda kistan genom att göra 4-2 med cirka fem minuter kvar av förlängningen. Skönt för ett pressat bortalag som fortfarande letar efter formen.
Nu väntar kvartsfinal mot segrarna i matchen mellan Jäders IF och Syrianska FC.
Huvudtränare Magnus ”MK” Karlsson
- Det är alltid kul att vinna tävlingsmatcher! Nu laddar vi om inför söndagens viktiga seriematch.
Nu väntar förberedelser inför mötet i seriespelet med Syrianska Eskilstuna till helgen. Avspark Rosvalla Stadion söndag 18 maj kl 16:00.