Dela nyhet
Full fart på Nicolaiskolan på lördag
27 sep 2012 0 kommentarer

På lördag fylls Nicolaiskolan med föreningar som visar upp sin verksamhet och låter dig som besökare prova på. Fotboll, Basket, Ponnyridning, Hundar, Fäktning, Parkour, Jazzgymnaster, Hockey, Amerikansk fotboll, Handboll, Volleyboll, Baseboll, Chorus Coastline.
Prova på- allt är gratis!
"Vi vill visa upp några av de olika alternativ till aktiviteter som finns i Nyköping för besökaren och låta dem prova på. Förhoppningsvis fastnar de för någon av föreningarna och aktiviteten", sammanfattar Niklas Hjelm arrangemanget.
För att knyta ihop dagen på Nicolaiskolan föreläser Tommy Söderberg i Nicolaiskolans aula 14.15-15.30 om att "Ledas genom att synas".
Nycklar till ett gott liv
Arrangemanget är en del av ett större projekt från Svenska kyrkan och det är aktiviteter på fler ställen i centrala Nyköping. Arrangemanget startar på Torget klockan 12.00 och där pågår det aktiviteter under hela dagen. Kulturen har arrangemang på Bryggeriet, Ung kraft på Aktionskammaren och kyrka och andlighet i S:t Nicolai kyrka.
Avslutning sker på Culturum klockan 17.00 med ett samtal om vilka nycklarna till ett gott liv i Nyköping är.
Gratis, men biljettvång
Hela dagen och alla föreläsningar är gratis och besökarna är fria att komma och gå hur de vill, förutom till Culturum där det förvisso fortfarande är gratis men besökaren måste av säkerhetsskäl ha en biljett. Den kan hämtas på torget under dagen eller i förskott på Culturum.