Dela nyhet
Fotboll för alla i Bissarnas regi
16 mar 2016 0 kommentarer
Dagligen kommer förfrågningar från nyanlända till Sverige och deras goda män om plats och kostnad för att få spela fotboll i Nyköping. Sedan tidigare har Nyköpings BIS två Nattfotbollsprojekt på helgdagar och även ett projekt på fredagseftermiddagar. Nu öppnar vi för ännu en verksamhet.
Hela Sveriges idrottsrörelse ställs inför angenäma utmaningar i detta då många av verksamheterna är bidragsfinansierade och/eller licensstyrda. De bygger de på redovisningar och att deltagarna har personnummer och är svenska medborgare. All denna administration och stelbenthet och i många fall kostnadsbilden av att vara med skrämmer bort många nya idrottare.
- Vi ser ett behov av ett steg mellan den "överorganisreade" idrotten och den "spontana" idrotten. En plats där idrottare kan komma och få träning utan större kostnader och kunna känna sig för utan att binda upp sig och utan tvång kunna delta utifrån sina egna förutsättningar, förklarar Akademichef Niklas Hjelm.
Kontinuitet och försäkring
Varje onsdag kväll klockan 19.30 i Omegas gymnastiuksal erbjuder Nyköpings BIS de som ännu ej har en annan förening att komma och träna och spela. Det krävs ingen föranmälan och spelarna är välkomna att ”prova-på” för att känna att det känns bra.
Om besöken blir tätare och sammanhängande vill Nyköpings BIS att spelaren löser ett medlemskap i föreningen för att kunna fortsätta. Detta kostar 300 kronor per år och inkluderar då bland annat en medlemsförsäkring.
Antalet spelare hittills varierar från som mest 20 till tom lokal men Nyköpings BIS tycker att det är viktigt att visa på kontinuitet och ställer inte in någon träning utan erbjuder alltid de som är där en aktivitet.
"BIS International"
Tanken är att verksamheten skall växa utifrån deltagarnas intresse och motivation. Finns intresse att bilda lag och spela matcher kan en anmälan till Korpens serier stå som en lagom första utmaning för att senare kunna utvecklas till ett eget lag i någon av distriktets serier.
Projektledare Rickard Sjöberg, som även fungerar som tränare och kontaktperson för gruppen, brinner för uppgiften och välkomnar alla att komma och känna sig för.
Rickard får får samtal från olika ”Goda-män” och andra boendelösningar som har mycket frågor om plats och kostnader och svaret är lika enkelt som glädjande.
- Det finns alltid plats hos oss och vi ser gärna att fler kommer. Gillar du att vara här och kommer åter önskar vi att du blir medlem. Vad som sedan händer bestämmer vi tillsammans, sammanfattar Rickard och det hörs att han har upprepat samma mening tidigare.
Redan ikväll (onsdag) är det träning och som sagt alla är välkomna!