Dela nyhet
Ludvig Dahlströms pris utdelat till ungdomsledare
Igår, 16:00 3 kommentarer

Under stort jubel och artiga applåder belönades fem av våra ungdomsledare vid förra veckans evenemang i samband med Enkronas-matchen.
Anna Hedström prisades för hennes engagerade och mångåriga arbete som ledare för flickfotbollen i Nyköpings BIS.
Ledarna i Pojkar födda 2015 fick också pris. Motiveringen är att de visat stort Bisshjärta och starkt ledarskap i en turbulent situation. Ledarna är Josefina Xanthou, Lasse Johansson, Tom Borgström och Claes Ahlén.
Fakta
Bakgrund till priset är att Ludde Dahlströms barn vid hans bortgång, donerade en summa pengar till Bissarnas veteraner. Syftet med gåvan är att pengarna ska användas till stöd och uppmuntran för ungdomsledare i föreningen. Veteranerna beslutar vem/vilka som ska premieras och detta görs en gång om året, så länge de skänkta pengarna räcker.
Kommentarer
Sofia Andersson Igår, 16:28
Stort grattis Anna! Välförtjänt för allt arbete du lägger ner och att du gör det med så stor värme!
Henrik Persson Igår, 17:48
Bra jobbat allihopa!! Ytterst välförtjänt!!
Torbjörn Arvidsson Igår, 18:03
Så härligt att följa med på lagens resa. Bra jobbat av alla vinnare ni är ovärderliga för Bissarna ♥️💙♥️🏆⚽